Vinárstvo a vinohrad

Vinohrady, vinice

Vinárstvo

Do tvorby vína dávame celé svoje srdce a sme presvedčení, že základom kvalitného vína je kvalitné hrozno.

 

Dopracovať sa k vlastnému vinohradu, kde od začiatku môžeme sledovať a ovplyvňovať každý strapec hrozna, nebolo v našom prípade jednoduché. No prekážky, ktoré sme museli zdolať stoja za výsledok. A ten vám dnes v podobe kvalitných vín pod značkou PROMITOR VINORUM ponúkame.

Vraví sa, že čo človek úsilím a túžbou do svojej činnosti vloží, toľko sa mu napokon vráti späť. Obzvlášť to platí v prípadoch, kedy sa jedná o prírodu.

 

Práve taká bola a stále je cesta k vínu Promitor Vinorum, ktoré si možno práve vychutnávate. Ak nie, možno nastane ten správny moment vo chvíli, keď si sa dozviete, ako sme svojou húževnatosťou vytvorili víno, ktoré obveseľuje srdce človeka.

 

Na začiatku bola prostá ponuka od cirkvi, ktorá so sebou prinášala možnosť získať vlastný vinohrad pri Šárde. V takých chvíľach každému pravému výrobcovi vína zahorí v duši plamienok túžby a nádeje, pretože premýšľa nad tým, ako svoje vína posunúť o krok vpred.

 

Vie totiž, že vinár, ktorý nikdy neokúsil pevnosť zeme pod vlastným vinohradom, je ako pekár, ktorý nikdy nezažil žatvu obilia, z ktorého pečie svoj chlieb. To sú totiž detaily rozhodujúce o výnimočnosti toho, za čím stojí jeho snaženie.

 

Ponúkaný pozemok, kde mal vinohrad vzniknúť, by však odstrašil aj väčšinu odhodlaných vinárov. I nás úvodné nadšenie opustilo už pri prvom pohľade na bujnú vegetáciu a ľudskú bezohladnosť v podobe odpadkov a skrytých skládok.

 

Krása však býva často ukrytá pod hrubou škrupinou…

V momente, kedy sme sa myšlienky na vlastný vinohrad pomaly ale isto vzdávali, prišlo zistenie, ktoré nám otvorilo oči. A opäť sa potvrdilo, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

Keď sme sa pozreli na pozemok z vtáčej perspektívy, zistili sme, má tvar kalicha.

Niekto by povedal, že to bolo znamenie. A nám toto zistenie stačilo k tomu, aby plamienok našej nádeje zahorel opäť. V Promitor Vinorum sme si vyhrnuli rukávy a zdolali prekážky, ktoré pri Šárde príroda a ľudská nerozvážnosť nastražili. Pokorili sme džungľu náletových kríkov, vyrúbali poškodené stromy, vyorali a vyfrézovali rozsiahle koreňové systémy a napokon zbavili prírodu odpadu a smetí.

Po neskutočnom úsilí, čase a tvrdej práci sa nám zem pod rukami začala meniť na skutočný poklad. Pamätníci z tunajšieho regiónu si možno spomenú, že práve v tejto oblasti prekvital svojho času úrodný vinohrad. Pôda, ktorú sme odhalili nemala piesočnaté podlažie, ako by sa mohlo zdať. Parcela ukrývala zabudnuté tajomstvo v podobe úrodnej černozeme a hlinito-íľovitej pôdy na štrkovej vrstve. Hlavou sa nám všetkým prehnala tá istá myšlienka…

 

Priam ideálne podmienky pre bohatú úrodu komplexných vín s hustou štruktúrou a dobrým telom!

Po ukončení úprav na mieste nového vinohrad sme sa rozhodli pre výsadbu odrôd typických pre náš región. Voľba prirodzene padla na Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Devín, Dunaj a Zweigelt.Výsledky nášho zanietenia a neúnavnej práce môžete už dnes ochutnať napríklad na jednej z organizovaných ochutnávok v našej vinotéke.

Galantský región je vskutku úrodný a my sme vďaka vlastnému vinohradu pri Šárde dostali možnosť, ako zdokonaľovať a vyladiť vína PROMITOR VINORUM už od samého začiatku – pri pestovaní vlastného hrozna.

Vďaka tomu aj na váš stôl prinášame kvalitné biele,červené a ružové vína, ktoré v sebe nesú posolstvo našej lásky k vinárstvu a jednej z najteplejších a najslnečnejších oblastí Slovenska.