Burčiak – vychutnajte si jesennú delikatesu v plnej sile | Promitor Vinorum

Burčiak – vychutnajte si jesennú delikatesu v plnej sile

V tomto období nás každoročne čaká hneď niekoľko gurmánskych výziev, na ktoré sa doslova tešíme. Jeseň – to sú kačacie hody, tradičné jarmoky a neodmysliteľný burčiak

Vedeli ste, že staré múdrosti odporúčali vypiť dospelému chlapovi presne toľko burčiaku, koľko mu v žilách koluje krvi? Nuž, zhruba sedem litrov burčiaku by veru celkom isto neprinieslo úľavu vašej hlave ani črevám. Ak si však vo svojom obľúbenom vinárstve doprajete za pohárik, tie dva deci s vašim telom dokážu doslova divy. Tak čo, zlákame vás na jeden?

Burčiak štartuje nielen vinársku sezónu, ale aj zdraviu prospešné procesy vo vašom tele

Skôr, než vinárstva predstavia svoje tromfy v podobe bielych, červených či ružových vín, mnohé z nich vo svojej vinotéke alebo stánku na jarmoku vystavia aj tabuľku s nápisom burčiak. Pre znalých fajnšmekrov je to jasný signál, že jesenná očista organizmu a navnadenie chuťových buniek na nadchádzajúcu vinársku sezónu práve začína. Ak patríte k tým, ktorí ho nedajbože ešte neochutnali alebo nevedia tak celkom, čo to burčiak vlastne je, čítajte ďalej. Zasvätíme vás.

Tajomstvo menom burčiak – poznajú ho nielen na Slovensku

Ako je už zvykom, výrobu vína a jeho terminológiu nájdeme striktne zadefinovanú v našich zákonoch. Inak tomu nie je ani v prípade burčiaku. Jeho predaj je možný len v presne stanovenom termíne, a to od 15.augusta do 31.decembra (príležitostne môže byť udelená výnimka na skorší predaj burčiaku v závislosti od klimatických podmienok v danom roku).

Nie je však jedno, z čoho sa burčiak vyrába. Podľa stanovených noriem by malo ísť výlučne o hrozno pestované a spracované u nás, na Slovensku. Samozrejme, na tento nápoj nemáme patent. Radi si ho doprajú aj naši susedia v Čechách alebo v Maďarsku. V Rakúskych Heurigeroch (viechach) si určite nechajte naliať tamojší Sturm.

Výroba burčiaku má svoje pravidlá, vyskúšať ju môžete aj doma

Ešte prednedávnom si mnohí gazdovia, ktorí sa nechali opantať vinárskym remeslom, radi vyrábali vlastné víno. Takmer v každom rodinnom dome na južnom Slovensku, kde sa popri plote ťahala vínna réva, znamenal začiatok septembra jedno. Keď starý otec vytiahol preš (lis na hrozno), všetci v rodine vedeli, že prichádza obdobie burčiaku. Podobne je tomu aj dnes vo veľkých i lokálnych vinárstvach. Pár týždňov po vinobraní, keď ľudia a stroje opustia vinice, to v doslova vrie či bublá v duchu výroby a predaja burčiaku. 

Pýtate sa prečo ten strhujúci opis? Nuž, burčiak je vlastne rozkvasený hroznový mušt, ktorý už obsahuje nízke percento (4-6% objemu) alkoholu. Jeho presná chuť závisí od odrody, z akej je vyrábaný a samotného procesu výroby, pre ktorý sa vinár rozhodne. Či už bobule hrozna odzrní alebo ich ponechá v celku, pre ktorú odrodu sa rozhodne a či bude kvasenie pozastavovať a znova obnovovať, nie je pre výrobu burčiaku z hľadiska kvality až tak podstatné. Tým najdôležitejším je, aby ho dôkladne odkalil. Z muštu tak odstráni neželané usadeniny, nečistoty, prach či hlinu a napokon aj nežiadúce baktérie či prípadné chemické zložky. Odkalený mušt následne prejde procesom kvasenia, avšak pri výrobe burčiaku (na rozdiel od vína) môže teplota dosahovať až do 30°C. 

Ak máte potrebné pomôcky, burčiak si pokojne môžete vyrobiť aj sami. Bude vás to síce stáť trochu práce, no výsledok v podobe jemne bublajúceho, nasladlého hroznového nápoja stojí za to. Pozor však na to, aby ste ho neprepásli. Pravý burčiak si môžete vychutnať vtedy, ak je pomer cukor verzus alkohol v dokonalej rovnováhe. V istom momente sa totiž burčiak mení na ľudovo nazývaný rampáš a dominantná kyslastá chuť už s burčiakom nemá veľa spoločného.

Ako spoznať kvalitný burčiak? Sledujte očami, ochutnávajte a voňajte

Ak si na výrobu burčiaku netrúfate, určite nepremeškajte jeho sezónu a doprajte si za pohárik na zdravie, keď sa vám naskytne príležitosť. 

Ako zistíte, či ste natrafili na dobrého predajcu či stánok s kvalitným burčiakom? Odpoveď je jednoduchá. Zapojte zmysly. 

Už na pohľad môžete vidieť množstvo kalu vo fľaške. Ak ide o jemné usadeniny na dne, je to v poriadku. Väčšie nánosy a tmavá farba môžu byť signálom zlého odkalenia. Svetlo mliečna farba, jemná pena a bublinky sú na mieste, nakoľko nápoj stále pracuje. Burčiak môžete aj ovoňať. Aróma hroznového muštu by mala byť ovocná, jemne doplnená nádychom kvasenia. Nuž a napokon, chuť. Ak badáte horké tóny alebo zatuchnutú príchuť, nie je to v poriadku. Ani to, keď sa vám burčiak zdá byť viac kyslý, než sladký. V tom momente zrejme už mení svoju podobu a pripomína skôr mladé víno, ktoré je kyslastými tónmi známe.

Dôvody, prečo povedať ÁNO, keď vám niekto ponúka burčiak

Stále váhate, či podľahnúť jesennému mámeniu? Možno vás presvedčí niekoľko zaujímavých zdravotných benefitov, ktoré burčiak v sebe ukrýva.

  • obsahuje veľké množstvo vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, dôležité pre imunitu
  • obsahuje prospešné prírodné cukry (v prípade diabetikov však opatrne)
  • podporuje trávenie a dobrú črevnú mikroflóru
  • priaznivo vplýva na nervovú sústavu
  • revitalizuje kožné bunky (kyselina nikotínová)
  • pôsobí priaznivo na srdcovo-cievny systém (najmä v prípade burčiaku z modrých odrôd hrozna)
  • obsahuje železo, zinok, mikroživiny a stopové prvky

 

Ak ste burčiaku dosiaľ odolávali alebo ste nechápali, čo ostatní na ňom vidia, veríme, že sme vás našim článkom inšpirovali k ochutnávke toho tohtoročného. Dopriať si denne dva-tri deci znamená nielen potešiť svoje chuťové poháriky, ale i podporiť imunitu, metabolizmus a dodať telu potrebné vitamíny v háklivom jesennom počasí. Na zdravie, priatelia!

Dron vo vinohrade

Dron vo vinohrade

Vďaka spoločnosti Skywalkers sme otvorili novú epizódu v používaní dronov v poľnohospodárstve.

 

Táto šikovná včielka je schopná postrekovať 1 ha za 10 minút pričom používa len 10 litrov postreku.

 

Túto inovatívnu technológiu sme mali možnosť vyskúšať práve v našom vinohrade pri Šárde, v Galante. Ďakujeme Csabovi Gálovi, licencovanému dron-pilotovi za predvádzanie tohto stroja, s ktorou sme naozaj zažili dotyk budúcnosti.

 

Podľa jeho vyjadrenia takýto stroj je schopný sa udržať vo vzduchu podľa miery zaťaženia okolo 20-30 minút, potom je nutné vykonať dobytie batérií a doplnenie zásobníka postrekovej nádrže, ktoré je možné realizovať pomerne rýchlo.

 

Dobytie batérií trvá cca. 30 min. na 80% kapacity. Veľká výhoda v používaní dronov v agrosektore oproti dnešnej postrekovej praxe spočíva v nastavení menších postrekových kvapiek, čím používajú menej postrekov, sú oveľa ekologickejšie a znamenajú menšie zaťaženie pre životné prostredie.

 

Drony majú snímače polohy a senzory na automatické vyhýbanie sa prekážkam, sú schopné lietať vo výške 10 cm nad poľnohospodárskou plodinou, a môžu lietať aj hneď po dažďoch, kedy mokré úseky nie sú pojazdné traktormi.

 

Procesy postrekovania sú softvérovo úplne automatizované, dron netreba riadiť. Po obletení krajov pozemku (zmapovanie terénu) a po zadaní objemu postreku, dron automaticky vypočíta plán letu a nevynechá ani 1 m2.

 

Automaticky vzlieta z miesta naplnenia postreku a vráti sa do toho istého miesta po vyprázdnení postrekovej nádrže, pričom si zapamätá bod, resp. polohu, kde prestal postrekovať. Po doplnení nádrže sa vráti taktiež automaticky a pokračuje v postrekovaní. Dolet je do 5 km.

 

Cena testovaného dronu bola okolo 11.000 €, k tomu batérie okolo 1.200 € (2 x 600 €) + príslušenstvo, čiže rádovo nižšie náklady, ako na poľnohospodársku techniku.

 

Ich najefektívnejšie využitie je na plochách do 50 ha, ale skoro všade si našli svoje uplatnenie. K prevádzkovaniu takéhoto dronu je treba vybaviť si licenciu, resp. povolenie na vykonávanie leteckých prác.

Vinárstvo

Vinohrady, vinice

Do tvorby vína dávame celé svoje srdce a sme presvedčení, že základom kvalitného vína je kvalitné hrozno.

 

Dopracovať sa k vlastnému vinohradu, kde od začiatku môžeme sledovať a ovplyvňovať každý strapec hrozna, nebolo v našom prípade jednoduché. No prekážky, ktoré sme museli zdolať stoja za výsledok. A ten vám dnes v podobe kvalitných vín pod značkou PROMITOR VINORUM ponúkame.

Vraví sa, že čo človek úsilím a túžbou do svojej činnosti vloží, toľko sa mu napokon vráti späť. Obzvlášť to platí v prípadoch, kedy sa jedná o prírodu.

 

Práve taká bola a stále je cesta k vínu Promitor Vinorum, ktoré si možno práve vychutnávate. Ak nie, možno nastane ten správny moment vo chvíli, keď si sa dozviete, ako sme svojou húževnatosťou vytvorili víno, ktoré obveseľuje srdce človeka.

 

Na začiatku bola prostá ponuka od cirkvi, ktorá so sebou prinášala možnosť získať vlastný vinohrad pri Šárde. V takých chvíľach každému pravému výrobcovi vína zahorí v duši plamienok túžby a nádeje, pretože premýšľa nad tým, ako svoje vína posunúť o krok vpred.

 

Vie totiž, že vinár, ktorý nikdy neokúsil pevnosť zeme pod vlastným vinohradom, je ako pekár, ktorý nikdy nezažil žatvu obilia, z ktorého pečie svoj chlieb. To sú totiž detaily rozhodujúce o výnimočnosti toho, za čím stojí jeho snaženie.

 

Ponúkaný pozemok, kde mal vinohrad vzniknúť, by však odstrašil aj väčšinu odhodlaných vinárov. I nás úvodné nadšenie opustilo už pri prvom pohľade na bujnú vegetáciu a ľudskú bezohladnosť v podobe odpadkov a skrytých skládok.

 

Krása však býva často ukrytá pod hrubou škrupinou…

V momente, kedy sme sa myšlienky na vlastný vinohrad pomaly ale isto vzdávali, prišlo zistenie, ktoré nám otvorilo oči. A opäť sa potvrdilo, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

 

Keď sme sa pozreli na pozemok z vtáčej perspektívy, zistili sme, má tvar kalicha.

Niekto by povedal, že to bolo znamenie. A nám toto zistenie stačilo k tomu, aby plamienok našej nádeje zahorel opäť. V Promitor Vinorum sme si vyhrnuli rukávy a zdolali prekážky, ktoré pri Šárde príroda a ľudská nerozvážnosť nastražili. Pokorili sme džungľu náletových kríkov, vyrúbali poškodené stromy, vyorali a vyfrézovali rozsiahle koreňové systémy a napokon zbavili prírodu odpadu a smetí.

Po neskutočnom úsilí, čase a tvrdej práci sa nám zem pod rukami začala meniť na skutočný poklad. Pamätníci z tunajšieho regiónu si možno spomenú, že práve v tejto oblasti prekvital svojho času úrodný vinohrad. Pôda, ktorú sme odhalili nemala piesočnaté podlažie, ako by sa mohlo zdať. Parcela ukrývala zabudnuté tajomstvo v podobe úrodnej černozeme a hlinito-íľovitej pôdy na štrkovej vrstve. Hlavou sa nám všetkým prehnala tá istá myšlienka…

 

Priam ideálne podmienky pre bohatú úrodu komplexných vín s hustou štruktúrou a dobrým telom!

Po ukončení úprav na mieste nového vinohrad sme sa rozhodli pre výsadbu odrôd typických pre náš región. Voľba prirodzene padla na Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Devín, Dunaj a Zweigelt.Výsledky nášho zanietenia a neúnavnej práce môžete už dnes ochutnať napríklad na jednej z organizovaných ochutnávok v našej vinotéke.

Galantský región je vskutku úrodný a my sme vďaka vlastnému vinohradu pri Šárde dostali možnosť, ako zdokonaľovať a vyladiť vína PROMITOR VINORUM už od samého začiatku – pri pestovaní vlastného hrozna.

Vďaka tomu aj na váš stôl prinášame kvalitné biele,červené a ružové vína, ktoré v sebe nesú posolstvo našej lásky k vinárstvu a jednej z najteplejších a najslnečnejších oblastí Slovenska.

Úspech na súťaži Mondial du Rosé 2019

Úspech na súťaži Mondial du Rosé 2019

16. ročník súťaže vín Mondial du Rosé, ktorú organizuje Únia francúzskych enológov sa konal v dňoch 11. – 13. apríla 2019 vo francúzskom Cannes.

 

Únia francúzskych enológov je tou istou úniou, ktorá stojí za organizáciou najprestížnejšej súťaže sveta Vinalies Internationales Paris.

 

Súťaž je venovaná iba ružovým vínam, pričom medailu (zlatú alebo striebornú) mohlo získať podľa pravidiel OIV iba 30% zúčastnených vín.

 

Naše roséčko Cabernet sauvignon 2018 s prívlastkom neskorý zber, získalo v silnej konkurencii 1368 vín z 31 krajín striebornú medailu!!!

 

Slovenské roséčka získali celkovo 10 medailí (2 zlaté a 8 strieborných), je to obrovský medzinárodný úspech pre nás všetkých!

 

Ružové vína sú novodobé hity najmä pre mladšiu generáciu.

 

Sú to vína s jasne ovocným charakterom a so sviežimi kyselinami, ktoré v južných krajinách nie sú vôbec typické, a práve to môže znamenať úspešnú cestu pre mladé slovenské vinárstvo!