Burčiak – vychutnajte si jesennú delikatesu v plnej sile
V tomto období nás každoročne čaká hneď niekoľko gurmánskych výziev, na ktoré sa doslova tešíme. Jeseň – to sú kačacie hody, tradičné jarmoky a neodmysliteľný burčiak.
Vedeli ste, že staré múdrosti odporúčali vypiť dospelému chlapovi presne toľko burčiaku, koľko mu v žilách koluje krvi? Nuž, zhruba sedem litrov burčiaku by veru celkom isto neprinieslo úľavu vašej hlave ani črevám. Ak si však vo svojom obľúbenom vinárstve doprajete za pohárik, tie dva deci s vašim telom dokážu doslova divy. Tak čo, zlákame vás na jeden?
Burčiak štartuje nielen vinársku sezónu, ale aj zdraviu prospešné procesy vo vašom tele
Skôr, než vinárstva predstavia svoje tromfy v podobe bielych, červených či ružových vín, mnohé z nich vo svojej vinotéke alebo stánku na jarmoku vystavia aj tabuľku s nápisom burčiak. Pre znalých fajnšmekrov je to jasný signál, že jesenná očista organizmu a navnadenie chuťových buniek na nadchádzajúcu vinársku sezónu práve začína. Ak patríte k tým, ktorí ho nedajbože ešte neochutnali alebo nevedia tak celkom, čo to burčiak vlastne je, čítajte ďalej. Zasvätíme vás.
Tajomstvo menom burčiak – poznajú ho nielen na Slovensku
Ako je už zvykom, výrobu vína a jeho terminológiu nájdeme striktne zadefinovanú v našich zákonoch. Inak tomu nie je ani v prípade burčiaku. Jeho predaj je možný len v presne stanovenom termíne, a to od 15.augusta do 31.decembra (príležitostne môže byť udelená výnimka na skorší predaj burčiaku v závislosti od klimatických podmienok v danom roku).
Nie je však jedno, z čoho sa burčiak vyrába. Podľa stanovených noriem by malo ísť výlučne o hrozno pestované a spracované u nás, na Slovensku. Samozrejme, na tento nápoj nemáme patent. Radi si ho doprajú aj naši susedia v Čechách alebo v Maďarsku. V Rakúskych Heurigeroch (viechach) si určite nechajte naliať tamojší Sturm.
Výroba burčiaku má svoje pravidlá, vyskúšať ju môžete aj doma
Ešte prednedávnom si mnohí gazdovia, ktorí sa nechali opantať vinárskym remeslom, radi vyrábali vlastné víno. Takmer v každom rodinnom dome na južnom Slovensku, kde sa popri plote ťahala vínna réva, znamenal začiatok septembra jedno. Keď starý otec vytiahol preš (lis na hrozno), všetci v rodine vedeli, že prichádza obdobie burčiaku. Podobne je tomu aj dnes vo veľkých i lokálnych vinárstvach. Pár týždňov po vinobraní, keď ľudia a stroje opustia vinice, to v doslova vrie či bublá v duchu výroby a predaja burčiaku.
Pýtate sa prečo ten strhujúci opis? Nuž, burčiak je vlastne rozkvasený hroznový mušt, ktorý už obsahuje nízke percento (4-6% objemu) alkoholu. Jeho presná chuť závisí od odrody, z akej je vyrábaný a samotného procesu výroby, pre ktorý sa vinár rozhodne. Či už bobule hrozna odzrní alebo ich ponechá v celku, pre ktorú odrodu sa rozhodne a či bude kvasenie pozastavovať a znova obnovovať, nie je pre výrobu burčiaku z hľadiska kvality až tak podstatné. Tým najdôležitejším je, aby ho dôkladne odkalil. Z muštu tak odstráni neželané usadeniny, nečistoty, prach či hlinu a napokon aj nežiadúce baktérie či prípadné chemické zložky. Odkalený mušt následne prejde procesom kvasenia, avšak pri výrobe burčiaku (na rozdiel od vína) môže teplota dosahovať až do 30°C.
Ak máte potrebné pomôcky, burčiak si pokojne môžete vyrobiť aj sami. Bude vás to síce stáť trochu práce, no výsledok v podobe jemne bublajúceho, nasladlého hroznového nápoja stojí za to. Pozor však na to, aby ste ho neprepásli. Pravý burčiak si môžete vychutnať vtedy, ak je pomer cukor verzus alkohol v dokonalej rovnováhe. V istom momente sa totiž burčiak mení na ľudovo nazývaný rampáš a dominantná kyslastá chuť už s burčiakom nemá veľa spoločného.
Ako spoznať kvalitný burčiak? Sledujte očami, ochutnávajte a voňajte
Ak si na výrobu burčiaku netrúfate, určite nepremeškajte jeho sezónu a doprajte si za pohárik na zdravie, keď sa vám naskytne príležitosť.
Ako zistíte, či ste natrafili na dobrého predajcu či stánok s kvalitným burčiakom? Odpoveď je jednoduchá. Zapojte zmysly.
Už na pohľad môžete vidieť množstvo kalu vo fľaške. Ak ide o jemné usadeniny na dne, je to v poriadku. Väčšie nánosy a tmavá farba môžu byť signálom zlého odkalenia. Svetlo mliečna farba, jemná pena a bublinky sú na mieste, nakoľko nápoj stále pracuje. Burčiak môžete aj ovoňať. Aróma hroznového muštu by mala byť ovocná, jemne doplnená nádychom kvasenia. Nuž a napokon, chuť. Ak badáte horké tóny alebo zatuchnutú príchuť, nie je to v poriadku. Ani to, keď sa vám burčiak zdá byť viac kyslý, než sladký. V tom momente zrejme už mení svoju podobu a pripomína skôr mladé víno, ktoré je kyslastými tónmi známe.
Dôvody, prečo povedať ÁNO, keď vám niekto ponúka burčiak
Stále váhate, či podľahnúť jesennému mámeniu? Možno vás presvedčí niekoľko zaujímavých zdravotných benefitov, ktoré burčiak v sebe ukrýva.
- obsahuje veľké množstvo vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, dôležité pre imunitu
- obsahuje prospešné prírodné cukry (v prípade diabetikov však opatrne)
- podporuje trávenie a dobrú črevnú mikroflóru
- priaznivo vplýva na nervovú sústavu
- revitalizuje kožné bunky (kyselina nikotínová)
- pôsobí priaznivo na srdcovo-cievny systém (najmä v prípade burčiaku z modrých odrôd hrozna)
- obsahuje železo, zinok, mikroživiny a stopové prvky
Ak ste burčiaku dosiaľ odolávali alebo ste nechápali, čo ostatní na ňom vidia, veríme, že sme vás našim článkom inšpirovali k ochutnávke toho tohtoročného. Dopriať si denne dva-tri deci znamená nielen potešiť svoje chuťové poháriky, ale i podporiť imunitu, metabolizmus a dodať telu potrebné vitamíny v háklivom jesennom počasí. Na zdravie, priatelia!